Jdi na obsah Jdi na menu
 


Counter-Strike (dále jen CS) je multiplayerová počítačová hra z pohledu první osoby (FPS), patřící mezi nejhranější online hry současnosti.

CS vznikl jako nadstavba (mod) do hry Half-Life od společnosti Valve. Dnes je dostupná v několika plných i neplných verzích, starší CS 1.5, novější CS 1.6 a úplně předělaný CS: Source (CS: S). Zatímco verze 1.5 a 1.6 mají starší engine ze hry Half-Life, CS: S běží na Source enginu hry Half-Life 2. K disposici je i verze Condition Zero, která se ale v podstatě liší od verze 1.6 jen tím, že má navíc hru pro jednoho hráče (fyzika hry je stejná, což neplatí o CS: Source).

Základní princip hry je jednoduchý: hráči se rozdělí do dvou týmů Counter terrorist (protiteroristická jednotka) a Terrorist (teroristé) (CT a T). Kolo končí, když se splní úkol mapy nebo jsou zabiti všichni hráči z jednoho týmu. Na výběr je několik typů misí, nejhranější jsou mapy s pokládáním/zneškodňováním bomby (DE) (na turnajích se hraje jen tento typ) a osvobozováním rukojmích (CS). Na DE mapách mají teroristé za úkol položit bombu a zničit cíl, zatímco policisté musí tento cíl za každou cenu uchránit. CS mapy fungují na opačném principu, teroristé drží rukojmí a policisté je musí osvobodit. To vše ovlivňuje výzbroj a zkušenosti každého z hráčů.